1. Nawożenie organiczne
2.Rozsiewacze nawozów mineralnychNawozy organiczne - obornik, kompost, torf - stosuje się w dużych ilościach - do 35 t/ha.
Obornik charakteryzuje się dużą zmiennością konsystencji i właściwości mechanicznych. Różnice te spowodowane są ilością zawartej w nim słomy, długością tej słomy, stopniem uwilgotnienia, sposobem i czasem przechowywania. Stąd do ich rozrzucania stosuje się wyspecjalizowane maszyny o mocnej konstrukcji. Do nawożenia organicznego stosuje się uniwersalną, wieloczynnościową maszynę przeznaczoną do równomiernego rozrzucania nawozu oraz do nawożenia gleby wapnem lub pomiotem kurzym. Maszyna ta może służyć jako przyczepa ciągnikowa do transportu produktów i płodów rolnych (ziemniaków, buraków) z możliwością samoczynnego rozładunku za pomocą przenośnika podłogowego lub przy specjalnym wyposażeniu jako przyczepa wywrotka.
Rozrzutniki o mniejszej ładowności budowane są jako jednoosiowe przeznaczone do współpracy z ciągnikami o małej mocy.
Rozrzutnik jednoosiowy schemat u góry i podczas pracy foto. niżej
Rozrzutniki dwuosiowe i typu tandem o dużej (do 5 t) i bardzo dużej ładowności (16 t i więcej). Ilość rozrzucanego obornika można regulować przez zmianę szybkości przesuwania obornika przenośnikiem podłogowym. Służą do tego klasyczne mechanizmy zapadkowe, bezstopniowe skrzynie przekładniowe lub napędy hydrauliczne.
Rozrzutniki obornika wyposażane są w adaptery roztrząsające o różnej konstrukcji zapewniające dobre i równomierne rozłożenie nawozu po polu, tzw. wąskopasmowe rozrzucające tylko w tył maszyny ok. 2 m. Szerokopasmowe adaptery rozrzucające na szerokość ok. 4-6 m mają zwykle 4 bębny rozrzucające ustawione pionowo - łopatkowe lub ślimakowe.
Przy nawożeniu nawozami organicznymi niezbędne są urządzenia załadunkowe. Do tego celu wykorzystuje się ładowacze czołowe nabudowane na ciągniku rolniczym, przez co mogą się poruszać nawet z ładunkiem. Mogą one być używane do załadunku obornika, ale także słomy, materiałów sypkich - nawozów mineralnych, piasku, trocin itp. Stosowanie takiego ładowacza wymaga dużej sprawności obsługi przez operatora w celu szybkiego dokonania załadunku i nieuszkodzenia maszyn współpracujących.
Foto. Ładowacz zawieszany Troll 350
Nawożenie nawozami organicznymi ciekłymi, jak: gnojówka, gnojowica czy woda gnojowa odbywa się przy użyciu beczkowozów (wozów asenizacyjnych) lub instalacji deszczujących.Przefermentowaną i uwodnioną gnojówką (wymieszaną z wodą w stosunku od 1:3 do 1:6) nawozi się grunty orne w ilości 20000-40000 l/ha lub użytki zielone - do 45000l/ha. Wozy asenizacyjne mogą być napełniane za pomocą pomp. Nowoczesne modele wyposażone są w urządzenia pneumatyczne (sprężarki) lub hydrauliczne (pompy ślimakowe) do napełniania i opróżniania zbiornika. Ilość rozlewanej cieczy zależy od sposobu opróżniania zbiornika. Może się ono odbywać grawitacyjnie - ciecz pod własnym ciężarem wypływa ze zbiornika lub pod ciśnieniem - pompa (ślimakowa) tłoczy ciecz ze zbiornika lub (sprężarka) powietrze do zbiornika.
Wóz asenizacyjny z aplikatorem doglebowym
2. Rozsiewacze nawozów mineralnych
Do wysiewu nawozów mineralnych stosuje się najczęściej rozsiewacze rzadziej siewniki nawozowe.
W zależności od rodzaju siły pociągowej i sposobu przemieszczania rozróżnia się:
- rozsiewacze konne
- rozsiewacze ciągnikowe (zawieszane i przyczepiane)
- rozsiewacze samochodowe
- rozsiewacze lotnicze
Natomiast w zależności od rozwiązania zespołu rozsiewającego rozsiewacze dzieli się na:
- rozsiewacze tarczowe
- rozsiewacze wahadłowe
- rozsiewacze pneumatyczne
W rozsiewaczach podstawowym zespołem roboczym jest zespół rozsiewający. Najpowszechniejsze zastosowanie znalazły tarczowe zespoły rozsiewjące, zwane też odśrodkowymi.
W zespole rozsiewającym tarczowym elementami rozsiewającymi są jedna lub dwie obrotowe tarcze (metalowe lub gumowe) z łopatkami kierunkowymi zwiększające rozrzut.
Rozsiewacz zawieszany
Regulację dawki wykonuje się w przypadku rozrzutnika - prędkością przesuwu przenośnika listwowego do tego służy mechanizm zapadkowy oraz zmianą prędkości jazdy po polu, natomiast przy rozsiewaczach - wielkością szczeliny roboczej i prędkością jazdy po polu.
W celu dokładnego ustawienia dawki nawozu, należy przeprowadzić próbny przejazd na wyznaczonym odcinku pola oraz przeliczyć ilość rozrzuconego obornika lub rozsianego nawozu mineralnego na powierzchnię 1 ha. Układamy proporcję i obliczamy.
DO GÓRY